Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları nelerdir? Domates, patlıcangiller familyasına aittir. Genel olarak kırmızı renge sahip olan domates, yenebilen, otsu bir bitki çeşididir. Genellikle 10 ile 15 santimetre boyunda olup,  yapraklı ise tüylü bir yapıya sahiptir. Meyve olarak tanımlanan domateste, çoğu vitamin bulunmaktadır ve kanseri de önleyici bir yapısı bulunmaktadır.

İçinde yer alan mineral ve vitaminler ile pek çok hastalığa engel olan domates, antioksidan, kalp sağlığı, sindirim sistemi, hipertansiyon, diyabet hastalığı, bağışıklık sistemi ve cilde çok  yararlıdır.

Domatesin Antioksidan Etkisi

Domatesin içerisinde büyük miktarda serbest bir  şekilde radikaller yer almaktadır. Bu özelliğiyle de kanseri atmada çok önemli etkisi bulunan antioksidan barındırmaktadır. Domatesin bu faydasıyla, ketçap ve benzeri gibi ısıyla elde edilen domates ürünlerinden de elde edilebilinmektedir.

Domates içinde likopen bulunmaktadır. Likopenin kanserden koruyu antioksidan etkisi vardır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre likopenin, prostat kanserine, mide kanserine, rektum ve benzeri gibi yutak ile yemek borusu kanserleri ile mücadelede etkili olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan araştırmaya göre, ağız kanseri ile meme kanserine karşı da koruma etkisi bulunmaktadır.

Domatesin Kalp Sağlığına Etkisi

Domatesin içinde yer alan likopenin karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bunun sonucunda da kardivovasküler hastalıklara karşı da likopen insanların bünyelerini koruyabilmektedir. Düzenli bir şekilde domates tüketimi gerçekleştiği zaman, kanda bulunan LDL kolesterol ile trigliserid seviyelerinde de düşüş meydana gelmektedir.

Domatesin içinde aynı zamanda potasyum, koli, lif ve C vitamini bulunmaktadır. Bunlar da kalp sağlığına iyi gelmektedir. İçinde bulunan antioksidanın da kan temizleyici ve damarlarda meydana gelen damar tıkanıklarına engel olma özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle domatesin kalp koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Domatesin Sindirim Sistemine Etkisi

Domates hem ishali hem de kabızlığı önlemektedir. Vücuttaki toksinlerden arınmamıza yardımcı olmaktadır. Domatesin içinde çok fazla lif bulunmaktadır. Lifin fazla olması da kabızlı semptomlarını düşürmektedir. Bu etki ile birlikte de bağırsaklar ıslak ve hareketli kalabilmektedir.

Domatesin Hipertansiyona Etkisi

Hipertansiyon yüksek tansiyon olara bilinmektedir. Domatesin içinde bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Potasyumun da kan damaları ile arter gerginliğini azaltma etkisi bulunmaktadır. Bunun sonucunda da hipertansiyona yakalanma riski düşmektedir.

Domatesin Diyabet Hastalığına Etkisi

Domates diyabet hastalığına iyi gelmektedir. Amerikan Tıp Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre de bu kanıtlanmıştır. Domatesin kan şekerini düşürmesi etkisinden ötürü, kan şekerini dengelediği, kan şekerini sağlıklı ve dengeli bir seviyede tuttuğu belirlenmiştir.

Domatesin Cilde Etkisi

Domates, hem kemiklere hem sağlıklı dişlere hem de saç ve cilde yararlıdır. Domatesin suyu topikal uygulama ile önemli ölçütte olan güneş yanıklarını tedavi edebilmektedir.

Günlük düzenli tüketilmesinin sonucunda UV’den kaynaklı olan problemlere karşı cildi korumaktadır. Aynı zamanda çok sayıda cilt ürünü içerisinde domates bulunmaktadır. Cildin temizlenmesine yardımcı olup, yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen sorunlara da kişileri korumaktadır.

Domatesin Bağışıklık Sistemine Etkisi

Domatesin antioksidan bakımından çok fazla zengin yapıya sahip olması, mineralleri ve mineral bileşenlerini barındırma bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.