Domates Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Domatesin Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde çok fazla yetişme alanına sahip olan domates buna oranla hem çok fazla kullanılıyor hem de çok fazla yararı bulunuyor. En sağlıklı sebzelerden biri olarak bilinen domates, aynı zamanda da bünyesinde yüksek oranda antioksidan maddesi bulundurduğu için en yararlı besinler arasında yer alıyor.

Domatesin Faydaları

Domatesin sağlık açısından faydaları, sebzeye kırmızı rengini katan ve güçlü bir antioksidan olan likopen isimli maddeden dolayı oluyor. Likopen gibi fayda sağlayan fitokimyasal maddeleri sebebi ile domatesler aynı zamanda kronik olan pek çok rahatsızlığın engellenmesinde ve başka sağlık sorunların ortadan kaldırılmasına olanak veriyor. Domatesi sadece yemeklerde değil, salça olarak turşu olarak da çok fazla tüketen bir toplumuz. Bunun için de faydalarını kesinlikle gördüğümüzü söylemek yanlış bir ifade olmaz.

Genel olarak bakılırsa görme bozukluğuna, mide sağlığı ve kan basıncı seviyesinin düşmesi gibi durumların yanında şeker hastalığı, çeşitli cilt sorunları ve üriner sistem problemlerinden yakınan kişilerin bu sebzeyi tüketmeleri öneriliyor. Yine domates hazımsızlığa da iyi gelen bir besindir. Kolesterol seviyesini düşürebilir, böbreklerin işlevlerini daha sağlıklı hale getirir ve sıvı dengesini sağlar. Kalori kontrolü yaparken organizmanın vitamin ve mineral eksikliği yaşamaması adına domates suyu tüketilebilir.

Kalp Ve Damar Sağlığı

Yukarıda genel olarak bahsedilse de vücut için çok önemli olan kalp sağlığı için son derece önem taşıdığı bir gerçektir. Çünkü kalbe ve damarlarına antioksidan açısından destek sağlar. Yine içerisinde olan C ve E vitaminleri ile birlikte kalp ve damar rahatsızlıklarının önünü açan durumlara karşı da hücreleri koruma altına alır. Kolesterolün sağlıklı seviyelere indirdiğinden dolayı kolesterol parçacıklarının damar çeperlerinde toplanarak damar tıkanıklığına sebep olması riskini çok büyük bir oranda azaltır.

Kansere Karşı Savaşçı

Günümüzde kanser hastaları için bu besinin çok önemi bulunuyor. Kanser hastalığından korunma ve kanser hastalarının tedavilerine yardımcı olması adına yapılan incelemelerde domatesin özellikle de erkeklerde görülen prostat kanseri oranını düşürdüğü ifade ediliyor. Bünyesinde yer alan alfa-tomatin adlı bileşenden dolayı kanser hücrelerinin çoğalmasına engel oluyor.